A A A

W niniejszym artykule dowiesz się co zrobić dla prawidłowego odbioru telewizji i radia.

Najważniejsza część instalacji zewnętrznej jest niezmienna, niezależnie od ilości odbiorników jakie będą do niej podłączone wewnątrz budynku.

Dobra instalacja antenowa powinna zawierać:

 • anteny telewizji naziemnej
 • antenę satelitarną
 • opcjonalnie także antenę radiową UKF

Czy potrzebuję anteny naziemnej jeśli mam już satelitarną?

Ze względu na to, że na terenie Polski coraz częściej zdarzają się silne burze i inne anomalie pogodowe mające duży wpływ na odbiór sygnału z satelity (zaniki, zakłócenia) zalecamy montaż anteny do odbioru telewizji naziemnej, która jest odporna na warunki atmosferyczne.

Dzięki antenie naziemnej zyskasz także kanały których nie ma na satelicie, np. TVP 3 regionalną (TVP 3 Gorzów Wielkopolski).

Jakie przewody do instalacji telewizyjnej (RTV)?

Przewód antenowy jest bardzo ważnym elementem instalacji. Niezmiernie istotne jest to aby był on dobrej jakości.

Dobrze jeśli przewód jest zgodny z wymaganiami rozporządzenia Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie "warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" z dnia 22 listopada 2012 roku w zakresie okablowania dedykowanego do instalacji RTV/SAT.

 • Kategoria RG-6 lub wyższa
 • impedancja 75 om [Ω]
 • Podwójny ekran: folia aluminiowa + oplot o gęstości ≥ 77%
 • Wewnętrzna żyła miedziana (Cu) o średnicy nie mniejszej niż jeden milimetr
 • Skuteczność ekranowania: do 1 GHz ≥ 85 dB, 1-2 GHz ≥ 75 dB, 2-3 GHz ≥ 65 dB

Wszystkie powyższe wymagania spełniają przewody m.in.:

DSE - D630, DSE - D680, Triset-113.

Uwaga: w zewnętrznej części instalacji zalecamy użyć przewodu zewnętrznego żelowanego. Powłoka wykonana z polietylenu oraz wypełnienie żelem to gwarancja odporności na promieniowanie UV, oraz złe warunki atmosferyczne.

Przewody zewnętrzne żelowane to m.in.: DSE - D680 Outdoor, Triset-113 PE.

Ile przewodów umieścić w instalacji?

Zalecamy na zewnątrz budynku umieszczenie 5 lub 9 przewodów. 4 (lub 8) do wykorzystania dla telewizji satelitarnej, a 1 przewód dla telewizji naziemnej i radia UKF. Anteny DVB-T i UKF sumowane są specjalną zwrotnicą do jednego przewodu.

Do każdego z pomieszczeń (salon, kuchnia) należy doprowadzić co najmniej po 1 przewodzie koncentrycznym.

Warto również do każdego z pomieszczeń doprowadzić co najmniej po jednym przewodzie ethernet (tzw. skrętka komputerowa - sieć lan), aby móc dostarczyć internet (np. od niezależnego dostawcy) niezależnie od Wi-Fi, oraz np. podłączenie usługi multiroom.

 

Jaka antena w dobrej instalacji RTV-SAT?

Antena satelitarna

W przypadku anten satelitarnych do mieszkania lub domu zalecamy anteny o średnicy 80-90 cm. Tutaj także nie warto do końca oszczędzać a wybrać sprawdzonego producenta np. Triax lub Famaval.

W tym miejscu warto przemyśleć czy zamierzamy korzystać tylko z odbioru polskich platform cyfrowych, czy chcemy też korzystać z dużej oferty kanałów z zagranicy.

Bardzo ważnym elementem instalacji TV-SAT jest konwerter, który mocuje się przy antenie. Jego rodzaj zależy od ilości odbiorników które będą służyć do odbioru telewizji satelitarnej.

Rodzaje konwerterów:

 • single (1 satelita - 1 odbiornik)
 • twin (1 satelita - 2 odbiorniki)
 • quad (1 satelita - 4 odbiorniki)
 • octo (1 satelita - 8 odbiorników)
 • quattro (1 satelita - 4 wyjścia z konwertera - każde na inne pasmo, do stosowania w instalacjach zbiorowych - minimum 4 odbiorniki)
 • monoblock single (2 satelity - 1 odbiornik)
 • monoblock twin (2 satelity - 2 odbiorniki)
 • monoblock quad (2 satelity - 2 odbiorniki)

Z jednej anteny satelitarnej można uzyskać sygnał nawet z 3 i więcej różnych satelit, przy pomocy tzw układu ZEZ. W Polsce najczęściej stosuje się odbiór z jednej lub dwóch pozycji satelitarnych (Eutelsat HotBird 13E i Astra 1 - 19,2E).

Technologia jednokablowa

Technologia jednokablowa umożliwia transmisję sygnałów satelitarnych po jednym przewodzie antenowym do wielu użytkowników. Obecnie najpopularniejsze systemy to Unicable i SCR (zgodne ze sobą). Przy pomocy specjalnych rozgałęźników z jednego przewodu sygnał można rozdzielić do maksymalnie 4 odbiorników (Unicable), lub nawet 24 odbiorników (Unicable 2).

Jednakże ze względu że nie wszystkie odbiorniki polskich platform satelitarnych prawidłowo działają, zalecamy stosowanie tradycyjnych instalacji.

Optymalnie jest zamontować konwerter Quattro i multiswitch. Do takiej instalacji zawsze można dołożyć multiswitch Unicable aby podłączyć Ultrabox-a i/lub EvoBox-a, oraz korzystać z dużej liczby innych odbiorników - multiroom.

 

Anteny do naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

W Zielonej Górze można odbierać 4 ogólnodostępne multipleksy DVB-T. Umieszczone w nich jest 30 bezpłatnych programów telewizyjnych. W każdym z multipleksów nadawanych jest po 7 lub 8 kanałów TV. Trzy z nich są nadawane w paśmie UHF, a jeden najnowszy multipleks w paśmie VHF. Ze względu na różnice w zakresach częstotliwości tych pasm, dla optymalnego odbioru potrzebne są 2 różne anteny, oraz specjalna zwrotnica konieczna do zsumowania sygnałów.

Jaka antena w Zielonej Górze?

Sygnał DVB-T dla Zielonej Góry jest nadawany z 3 obiektów:

 • RTCN Zielona Góra / Jemiołów (ok 45 km. na północ od Zielonej Góry)
 • RTCN Żagań / Wichów (ok 20 km. na północ od Zielonej Góry)
 • RTON Zielona Góra / ul. Ptasia

Zarówno Zielona Góra / Jemiołów jak i Żagań / Wichów nadają wszystkie 4 multipleksy. Natomiast RTON Zielona Góra / ul. Ptasia nadaje wyłącznie jeden multipleks telewizji publicznej (7 podstawowych kanałów TVP).

Aby zapewnić jak najlepszej jakości stały odbiór wszystkich multipleksów należy użyć anten zewnętrznych. Na antenie pokojowej na terenie starego miasta można odbierać co najwyżej 7 programów TVP.

Solidne anteny DVB-T:

Na pasmo UHF (kanały 21-60)

Na pasmo VHF (kanały 5-12)

Uwaga - antena na pasmo VHF musi być zainstalowana w polaryzacji pionowej - jak na powyższym zdjęciu.

 

Generalnie anteny należy ustawić w kierunku jednego konkretnego centrum nadawczego Zielona Góra / Jemiołów (na północ od Zielonej Góry) lub Żagań / Wichów (na południe od Zielonej Góry).

Do dwóch powyższych anten warto zainstalować także antenę do odbioru analogowego radia UKF - przekonasz się jak wiele stacji jest w zielonogórskim eterze!

W Zielonej Górze jest także nadawane cyfrowe radio DAB+, ale do niego wykorzystuje się anteny na pasmo VHF (identyczne z telewizyjną).

Dokładny wykaz kanałów telewizji naziemnej znajdziesz na stronie http://medialubuskie.eu/

Wszystkie trzy anteny UHF + VHF + UKF łączymy ze sobą za pomocą specjalnej zwrotnicy, np.:

 

Zapraszamy do skorzystania z usług instalatorów, których znajdziesz na naszej stronie: znajdź instalatora.

Reklama

Informujemy, że funkcjonowanie serwisu internetowego anteny.zgora.pl wspomagane jest z pomocą tzw. ciasteczek (ang. "cookie"). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie